0
Sepetim
Sepetiniz boş.
Anasayfa  /  Genel   /  1-3 Yaş Arası Çocuklar Hangi Oyunlardan Hoşlanır?

1-3 Yaş Arası Çocuklar Hangi Oyunlardan Hoşlanır?

1-3 yaş arası dönem,  çocukların en meraklı olduğu dönemlerdir. Bu yaşlarda oyuncaklardan çok ev eşyaları ve çevrelerindeki objeler ilgilerini çekebilir. Sürekli yeni oyuncaklar almaktansa evde el altında olan bazı şeylerden de rahatlıkla faydalanabilirsiniz.

1-3 Yaş Arası Çocuklar İçin Hiç Maliyeti Olmayan Oyuncaklar

 

Kap kacaklar

Farklı boylardaki kap kacakları birbirinin içine sokup çıkarttırarak miniğinizin motorik gelişimine de katkıda bulunabilirsiniz. Veya bir tencere ya da çukur bir kaba daha ufak objeleri koyup çıkartmasını sağlayabilirsiniz. Bu aktivite ile 1-3 yaş arası çocuklar saatlerce meşgul olabilir.

 

Kepçeler, kaşıklar

Büyükçe kepçe ve kaşıklar da bu dönemdeki çocukların çok severek kullandığı objelerdir. Dikkat etmeniz gereken şey çocuğun canını acıtmaması açısından ağır olmamaları. Bu kepçe ve kaşıkları tencere ve diğer kaplarla da kombine ederek oynayabilirler. Karıştırma hareketi hem onları çok eğlendirir, hem de motorik gelişimine katkı sağlar.

 

 

Karton Koli

İçine girebileceği karton koliler de çocukları çok eğlendirir. Defalarca kolinin içine girip çıkabilirler.

Bisiklet zilleri

Eski bir bisiklet zilinin sesi de minikleri oldukça eğlendirecektir. Çocuğu korkutmayacak bir çalar saat de kullanılabilir

 

Çantalar

İçine eşya koyup çıkarabileceği çantalar bu yaşlarda çok çekici oyuncaklardır.

 

Ayna

1-3 yaş arası çocuklar aynada kendine bakmaktan çok hoşlanır. Mümkünse çocuklar için uygun kolay kırılmayacak aynalar kullanın ve çocuğu aynayla yalnız bırakmayın. Duvara monte bir ayna da kullanılabilir.

 

 

Yumurta kartonları

Yumurta kartonları da minik eşyalar koyup çıkarmak için kullanılabilir ancak küçük objelerle çok dikkatli olunmalıdır.

Evde kendi imkanlarınızla çocuğunuza dokunma duygusunu geliştirecek kitaplar yapabilirsiniz. İhtiyacını olmayan bir deftere havlu, peluş gibi şeyler yapıştırın. Dilerseniz çocuğun ilgisini çekmesi için sayfalara renkli resimler de yapıştırabilirsiniz.

Ayrıca elinizi yüzünüze götürüp çekerek basit saklambaç oyunu oynayarak, saklambaca ilk adımları atabilirsiniz. Birlikte komik sesler çıkarabilir, yumuşak bir zeminde yuvarlanabilir, parmak kuklaları ile komik oyunlar oynayabilirsiniz.

Doğumdan başlayarak çocuğunuza bol bol kitap okuyup hikaye anlatın. Anlamazlar diye düşünmeyin. Sadece sesinizi duymak bile onları mutlu edecektir. Ayrıca renkli çocuk kitaplarındaki resimlere bakmak da oldukça keyiflidir.

 

Evdeki eşyaların dışında 1-3 yaş arası çocukların ilgisini çekebilecek diğer oyuncaklar:

Yuvarlanabilecek büyükçe ve yumuşak bir top.

Büyük ve yumuşak küpler.

Peluş oyuncaklar.

Yumuşak araba veya itilip çekilebilecek oyuncaklar.

Davul, tef, xylofon tarzı müzikal aletler.

Parmak boyaları.

3 veya 4 parçalı puzzle oyuncaklar.

 

1-3 yaş arası çocuklar büyük top yuvarlama, kap kacakla oynama, büyük küplerle oynama gibi oyunları tek başlarına oynayabilseler de, uzun süre yalnız bırakılmamalıdırlar. Tek başlarına oynamalarına alıştırmak istiyorsanız, onları güvenli bir uzaklıktan takip edebilirsiniz. Ayrıca bu yaşlarda sivri kenarlı, yutma tehlikesi olabilecek küçüklükte hiç bir şeyi de oynamak için vermemelisiniz.

 

 

Bu dönemler genelde çabucak geçtiği için her anını belgelemek adına  1-3 yaş arası anı defteri kullanarak, çocuğunuzun ilk yılları hakkında birçok şeyi not alabilir ve resimler de yapıştırabilirsiniz. Örneğin ilk doğum gününe ait resimler yapıştırıp altına o günle ilgili bir şeyler yazabilirsiniz. Aynı işlem anneler günü, babalar günü, ilk diş gibi günler için de tekrarlanabilir. Zaman zaman kendiniz bakabileceğiniz gibi, bu günleri yaşayamayan sizden uzakta olan aile yakınlarına da ziyarete gelince gösterebileceğiniz çok anlamlı bir anı defteri olur.

Bu yaşlarda çocuklar sevdikleri oyunu bıkıp usanmadan, defalarca tekrar edebilir veya size ettirebilirler. Anne babalar için de oldukça sabırlı olunması gereken bir dönemdir ancak çocuklar bu oyunlar sayesinde gelişir ve öğrenirler.

Yorum yapılmamış

YORUM BIRAK