0
Sepetim
Sepetiniz boş.
Anasayfa  /  Genel   /  Hamilelikte Spor
Juno Hamilelikte Spor Pilates ve Yoga

Hamilelik süreci anne adayları, bebeklerini korumak üzerine çoğu hareketten kaçınmaktadır. Bu durum içsel koruma güdüsü ve hamilelik sürecinin doğru bir şekilde ilerlemesi için yapılan bir eylemdir. Ancak hamilelikte daha sağlıklı bir süreç geçirmek ve vücudu daha zinde tutmak için spor yapılabilmektedir. Hamileler spor yapamaz gibi bir durum söz konusu değildir. Hamilelik sürecinde spor yapmak isteyen anne adayları için doktor tarafından izin verilmesi halinde spor yapılabilmektedir. Hamilelikte spor konusunda, riskli gebelikler için ilk üç aylık dönemde egzersizlerden kaçınılması gerekmektedir.

Hamilelikte spor kapsamına bakıldığında anne adayı ve bebeği için oldukça faydalıdır. Anne adayı bu zorlu süreçte hem kendini daha iyi hissedecek hem de bebeği ile arasındaki bağ daha da güçlenecektir. Hamilelikte spor yapmak anne adayına aynı zamanda doğuma anında da yardımcı olmaktadır.

Hamilelikte Spor Yapmanın Faydaları

Hamilelik süreci bir doktor tarafından kontrol edilerek ilerlenmesi gereken bir süreçtir. Bu noktada da spor yapmak isteyen anne adayları ilk olarak doktoruna danışmalıdır. Doktor onayı ile anne adayları ilk olarak hafif yürüyüşlere ardından yoga ya da pilatese yine doktor onayı ile başlayabilirler.

Hamilelikte spor anne adayının rahat bir süreç geçirmesi için günlük hayatına katması gereken bir aktivitedir. Düzenli bir şekilde spor yapılması halinde gebelik sürecinde oluşabilecek tüm problemler en aza indirilir. Aynı zamanda hamilelikte alınan sağlıksız aşırı kilolar, spor ile sağlıklı bir hale dönüştürülür. Anne adayı hamilelikte sporyapması ile birlikte beslenmesine de dikkat etmesi gerekmektedir. Gereken besinler ve hamilelik sürecinde doktor tarafından belirtilen besin, ek takviye gibi gıdaların düzenli olarak alınması gerekmektedir.

Pilates, hamilelikte spor yapmak isteyen anne adayları için önerilmektedir. Anne adayını psikolojik ve bedensel anlamda rahatlatan pilates, sürecin kolay bir şekilde ilerlemesini sağlar. Hamilelik pilatesi, bu süreç içerisinde oluşabilecek bel ağrısı, bilek, ayak ve bacaklarda ödem, kabızlık, sırt ağrısı gibi sorunları en aza indirir. Hamilelik pilatesiile tanışan anne adayıdoğru bir program ile hem kendine hem de bebeğine daha rahat bir süreç yaşatmaktadır.

Juno Hamilelikte Spor Pilates ve Yoga

Hamilelikte Sporun Bebeğe Faydası

Anne adayıhamilelikte birçok sorun ile karşı karşıya kalabilir. Özellikle artan hormon seviyeleri ile anne adayı rahatsız günler geçirecektir. Bu süreci daha rahat geçirmek için doktor onayı ile hamilelikte spor yapması önerilmektedir. Özellikle hamilelik pilatesi anne adayının gerginliğini azaltarak sürece adapte olmasını sağlar. Anne adayının daha az gergin olması, enerjisinin fazla olması ile bebek daha rahat bir ortamda gelişim sağlayacaktır. Annenin durumundan bebeklerin direkt olarak etkilenmesi nedeniyle hamilelikte spor önemi bir yere sahiptir.

Hamilelikte Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik süreci başlaması ile birlikte anne adayları artık iki kişilik düşünmeye başlamaktadır. Bu nedenle yapılan her hareketin dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Anne adayı evde pilates yapmak istemesi halinde pozisyonları dikkatli bir şekilde yapması gerekmektedir. Hamilelikte spor yapan her anne adayı su içme molalarını belirli aralıklarla vermeli ve aşırı bir terlemeden kaçınmalıdır. Vücudun bu süreçte su kaybetmemesi oldukça önemlidir.

Hamileliğin ilerleyen süreçlerinde spor yapmak biraz daha güçleşebilir. Bu nedenle hamilelikte spor bazı durumlarda kontrol altında yapılmalıdır. Eğer evde spor yapılmaya devam ediliyorsa bazı pozisyonlara girilmemesi gerekmektedir. Özellikle üçüncü ay sonrasında bebeğin gelişimi daha fazla olacağı için yüz üstü yapılan hareketler anne adayını rahatsız edecektir. Bu hareketlerin belirli bir dönemden sonra sonlandırılması gerekir.

Anne adayı ilk üç aylık dönemde pelvik kaslarının güçlendirilmesine yönelik hareket ve egzersizler yapabilir. Bu hareketler özellikle anneye doğum anında daha kolay bir şekilde doğum yapmasını sağlayacaktır. İkinci üç aylık dönemde anne adayızor hareketlerden kaçınarak daha rahat esneme hareketleri yapmalıdır. Bu sayede anne adayının gerginliği en aza indirilir. Son aylara girildiğinde ise oldukça kontrollü bir şekilde hamilelikte spor süreci devam ettirilmelidir.

Hamilelikte spor anne adayı için oldukça sağlıklı bir işlemdir. Ancak doktor onayı sonrasında anne adayının spor yapması en doğrusudur.

Yorum yapılmamış

YORUM BIRAK