0
Sepetim
Sepetiniz boş.
Anasayfa  /  Genel   /  Korona Günlerinde Çocuklarla Evde Yapılabilecek Etkinlikler
KORONA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARLA EVDE YAPILABİLECEK ETKİNLİKLER

Bir süredir herkes gibi senin de endişe içinde olduğuna eminiz. Çünkü aylardır yaşadığımız gezegeni etkisi altına alan global bir problemle yüz yüzeyiz. Koronavirüs ya da diğer adıyla korona ülkemizde de etkilerini göstermeye başladı. Hatta bu nedenle tüm okullarda eğitime ara verildi, eğlence mekanlarının ve AVM’lerin çalışma saatlerinde değişikliğe gidildi. Salgına karşı başlatılan “ Evde kal Türkiye “ çağrısını hep bir ağızdan tekrarlıyor ve bu virüs salgını ile olan savaşta biz de en önde yer almak istiyoruz. Neslimizi, ülkemizi ve geleceğimizi korumak için sen de bize katılıp evde kalabilirsin. Corona virüsü hep beraber yenebiliriz  🙂

Büyük ihtimalle, evde yapılabilecek şeyler ya da evde yapılabilecek hobiler nelerdir, diye çocuğunun vaktini kıymetlendirecek çeşitli araştırmalara giriştin. Biz oturduk ve hepsini senin için araştırdık. Çocuğun evde de yapabileceği öyle eğlenceli, öğretici etkinlikler var ki! Bu dönemde evde kalmasını istediğiniz çocuğunuza sınır koyma işini de biraz esnetmenizde fayda var. Bırakın döksün, kırsın. Çocuğun yapabileceği icatlar ancak bulunduğu ortamda onu eleştirmeyen, onu sürekli destekleyen ebeveynleri sayesinde olacak.

Birbirinden Harika Evde Yapılabilecek Aktiviteler İçin Hazır mısın 🙂

  • Evdesiniz ve evinizde bulunan pek çok eşya çocuğunuzla oynayacağınız oyun için bir araç olabilir. Birlikte belirlediğiniz ufak tefek birkaç ev eşyası (biblo, plastik bardak, magnet vs) ile sıcak soğuk oyunu oynayabilirsiniz. Çocuğunuz, evin farklı yerlerine yerleştirdiğiniz bu eşyalara yaklaştığında sıcak, uzaklaştığında soğuk diyerek yönlendirip bulmasını sağlayabilirsiniz.

  • Evet, spor merkezleri kapandı. Ancak bu süreçte çocuğunuzla birlikte sağlıklı beslenmeye ve evde egzersiz yapmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca yediklerinizin kalorisini ve her gün kaç saat spor yaptığınızı kayıt altına alabileceğiniz bir spor günlüğü tutmak da oldukça eğlenceli olabilir 🙂

  • Her gün bir ev işi listesi hazırlayıp, ufaklığınızla birlikte bu listeyi tamamlamaya çalışabilirsiniz. Tabi ki liste tamamlandığında minik kahraman ufak bir hediyeyi de hak edecektir.

  • Tatil süresince, çocuğunla birlikte yaptığınız aktiviteleri ve özel anlarınızı fotoğraflamak isteyeceğinden eminiz. Güzel bir önerimiz var. Çektiğin fotoğraflar dijitalde kalmasın. Miniğinle birlikte harika bir albüm oluşturabilirsiniz.

  • Çocuğunuzla birlikte sevdiğiniz yaşlı bir yakınızı arayıp onu mutlu edebilir, keyifli bir sohbet gerçekleştirebilirsiniz.

  • Eğer miniğiniz çok küçük, henüz dünyaya teşrif etmemiş bir kahramansa; evde kaldığınız bu günleri onun ileride okuması için hamilelik günlüğü tutarak değerlendirebilirsiniz.

  • Çocuğunuzun yediği meyvelerin tohumlarını toprağa ekip, bakımını üstlenmesini sağlayabilirsiniz.

  • Her gün bir film izleyebilir, birlikte kitap okuyabilir, evde piknik yapabilirsiniz. 80’ler kostüm partisi veya pijama partisi de çocuğunuzun hoşuna gidecektir.

  • Miniğinle canınız tatlı mı çekti? Öyleyse hadi kolları sıvayın. Nefis mi nefis eğlenceli mi eğlenceli bir kurabiye tarifi geliyor. Yaparken ayrı, yerken ayrı eğleneceksiniz.

Bonibonlu Kurabiye

1 yumurta
1 su bardağı pudra şekeri
125 gram tereyağı
1 çay bardağı nişasta
1 kabartma tozu
2 yemek kaşığı kakao
2 su bardağı un
Üzerini süslemek için renkli bonibonlar

Oda sıcaklığında olan tüm malzemeleri sırasıyla bir kaba alıp, homojen bir hale gelene kadar yoğurun. Ardından dilediğiniz şekilleri verdiğiniz kurabiyelerin üstüne bonibonları dilediğiniz miktar ve şekilde yerleştirin. Tepsiye dizdiğiniz kurabiyeleri önceden ısıttığını 160 derecelik fırında 15 dakika pişirin. Rengarenk kurabiyeleriniz yemeye hazır 🙂 Bir sonraki gün de dilerseniz birlikte spagetti yapabilirsiniz. Ufaklığın spagetti çubuklarını dilediği uzunlukta kırması ve yapımına destek sağlaması makarnayı daha iştahlı yemesi için güzel bir neden olabilir.

Unutma! Çocuğunla geçirdiğin her an, bir daha asla geri gelmeyecek mutlulukları ve anıları içinde barındırıyor. Juno ile anılarınıza değer katabilirsiniz.

Yorum yapılmamış

YORUM BIRAK

WhatsApp chat