0
Sepetim
Sepetiniz boş.
Anasayfa  /  Genel   /  Okul İçin Nasıl Bir Düzen Planlayabilirsin

Her gün okula gitmek ve zor kavramları öğrenmek için sadece beyninize güvenmek çok stresli olabilir. Öğrenme stresine katkıda bulunmak ve iş yükünü azaltabilmek için hazırlıklı olmalısınız. Quiz’ler, ödevler, testler, yazılı sınavlar bir araya gelerek size bir not verilir. Yüksek dereceleri ve sağlığınızı korumak için organize olmalısınız. Organize olmanızda size yardımcı olacak bu dört ipucunu işinize sandığınızdan fazla yarayacak.

  1. Konulara göre renk belirle

Belirli renkleri belirli konularla ilişkilendirdiğinizde onları hatırlamanız daha rahat olur. Kendinize okulla ilgili her konuda farklı renklerde hatırlatıcılar belirleyin. Örnek olarak matematik için sarıyı fen bilgisi için yeşili kullanabilirsin. Renkli kalemler sayfa kenarlarını boyayabileceğin gibi renkli post-it’lerle de istediğin rengi istediğin konuya ekleyebilirsin. Bu sayede bir konu üzerinde çalışırken aklın diğer konulara gitmez ve kafan karışmamış olur.

  1. Planlayıcı kullanın

Juno Planner’ı öğrenci planlayıcısı olarak kullanman her gün takip etmeniz gereken güçlü bir teşvik unsuru olacaktır. Öğretmenleriniz ev ödevi, araştırma ve okuma ödevi gibi yapmanız gereken projeler verecektir. Bu görevlerden herhangi birini unutmak hiç de hoş olmaz. Senden istenen ödevleri tek tek yazdığına emin ol. Bir sorun veya açıklığa kavuşturulması gereken bir nokta olursa öğretmeninden gerekli cevapları aldığını unutma çünkü bu durum genel performansını düşürebilir. Derslerinin dışında diğer aktivitelerin için de unutmanı engellemek için planlayıcı kullanabilirsin.

  1. İhtiyacın olan tüm ekipmanın yanında olsun

Kalemlerin, defterlerin, kitapların ve okul için ihtiyacın olan diğer kırtasiye ürünlerinin elinin altında olduğundan emin ol. Evde belirli bir alanda çalışmak da faydalı olacaktır. Bu alanda yazma gereçlerini, planlayıcını ve diğer gereçlerini saklayabilirsin. Her şeyin organize olması için her şeyin yerli yerinde olduğundan emin ol.

  1. Geceden hazırlanın

Ertesi gün okul için giyeceğiniz kıyafetleri, yiyeceklerinizi hazırlayın ve ertesi gün için olan programınıza bakın. Kıyafetlerinizin yıkanması gerekiyorsa bir gün önceden hazır hale getirin ve size ertesi gün için zaman kaybettirmesine izin vermeyin. Havanın nasıl olacağını öğrenmek için hava durumuna bakın. Mesela hava durumuna göre şemsiye alman gerekiyorsa bunu akşamdan hazırlaman zaman kazandıracaktır. Ve son olarak planlayıcınızı yanınıza alın ve ertesi gün yapmanız gerekenleri gözden geçirin. Bu sizin zihinsel olarak ertesi gün yapacaklarınıza hazırlanmanızı ve motive kalmanızı sağlayacaktır.

Bu sistemleri bir kere oturttuktan sonra okulda başarılı olman çok daha kolay olacaktır. Sisteme alışman biraz zaman alabilir ancak pes etme. Ödüller mutlaka seni bulacaktır.

Yorum yapılmamış

YORUM BIRAK