0
Sepetim
Sepetiniz boş.
Anasayfa  /  Genel   /  Hedeflerini Kağıda Yazmanın Yararları

Dr. Gail Matthews gibi psikoloji uzmanlarına göre, yazıya döktüğünüz taktirde hedeflerinize ulaşma ihtimaliniz önemli ölçüde artmaktadır. Kaliforniya’daki Dominican Üniversitesinde yapılan bir çalışma hedeflerinizin yazılması dahilinde gerçekleşme oranlarının %42 arttığını belirtiyor

İstatistiklerin yanı sıra birçok başarılı isim hayallerin detaylı bir şekilde yazılması konusunda insanlara tavsiyeler vermekte. Peki hayallerinizi ve hedeflerinizi kağıda dökmek gerçekleşme olasılıklarını gerçekten de arttırır mı? Gelin bu sorunun cevabı olabilecek 5 muhtemel nedene bakalım

 1. Hedefleri açıklığa kavuşturmanıza yardımcı olur.

Hedeflerinizi gerçekleştirebilmenizin ilk adımı onları iyi bir şekilde tanımlamaktan geçer. Bazıları tek, basit bir hedefi akıllarında tutup o doğrultuda ilerler, bazıları da birbirleriyle bağlantılı olsun olmasın birçok hedefi akıllarında tutar. Her ikisinde de hedeflerinizi yazıya dökmek onların netlik kazanmasını ve organize edebilmenizi sağlar.

 1. Belirli bir Plan Oluşturmanıza Yardımcı Olur.

Planlarınız ne kadar spesifik olursa bunu takip etmeniz de o kadar kolay olur. Belirsiz bir hedef oluşturma ve onun peşinden gitme hatasına düşmeyin. Bir hedefinizde ilerlerken sizi başarıya götürecek bir plan listesi oluşturabilirsiniz. Örnek olarak kilo vermek gibi bir hedefin varsa “kilo vermek istiyorum” yazmak yerine kilo vermek için bir günlük egzersiz planını hazırlamak ve iyi bir diyet planı belirlemek gibi amaçların listesini oluşturabilirsin.

 1. Hedefinizi belirlediğini tarihte gerçekleştirmeniz için sizi teşvik eder

Eğer hedefleriniz için bir tarih belirlerseniz ona ulaşmanız daha olasıdır. Her hedefiniz için gerçekleştirilebilmesi muhtemel zaman aralıkları belirleyin. Bu durum sizi teşvik edecek olan itici gücü sağlayacaktır.

 1. Takip etmenizi kolaylaştırır.

Hedeflerinizi yazmanız odaklanmanızı sağlamak için oldukça önemlidir. Belki de bir hedefe ulaşmanızın en büyük engeli kolay vazgeçiyor olmanız olabilir. Bir hedefin peşinden koşarken yorulabilir, ilginizi kaybedebilir, ve pes edebilirsiniz ancak yapmak istediklerinizin tam olarak yazılı bir listesine sahip olduğunuzda başarmak istediğiniz her şeyi aktif olarak kontrol edebilirsiniz. Bu durumu bir hedef için ne kadar ilerleme kaydettiğinizi ve devam etmek için gerekli ilhamı ve morali güçlendirecek bir unsur olarak görebilirsiniz.

 1. Sizi zihinsel olarak hazırlar

Herkesin kendine ait hedefleri vardır ancak psikolojik açıdan konuşmak gerekirse hiç kimse bu hedeflerini yazıya dökene kadar kendisini sorumlu hissetmez. Bir hedefinizi yazarsanız o hedefinize cevap vermeniz gereken fiziksel bir dokümana sahip olursunuz. Bir kere hedeflerinizi yazmaya başladığınızda sizin için hedeflerinizi gerçekleştirmek adına vazgeçilmez bir yöntem olacaktır. Hedeflerinizi planlı bir şekilde yazıya dökebilmek ve aşama aşama takip edebilmek için Juno Planner’ı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

2 yorum

 • ajanda3 sene ago

  Not almak her zaman yapılacak işlerinizde büyük bir önceliktir.

  cevapla
 • mervegolcu2 sene ago

  merhabaa sitenize bayıldım stickerlar da efsane bir de ayrıca motto kartlardan da çıkarır mısnız böyle motivasyon cümleleri ingilizce yazı olarak falan çok güzel olur tam odaya asıp sürekli bakmalık 🙂

  cevapla

YORUM BIRAK

WhatsApp chat